Projektowanie stron dla biznesu

Skocz do treści

Oświadczenie o dostępności

Stosowanie standardów sieciowych i wytycznych o dostępności stron WWW ma na celu zmaksymalizowanie swobodnego dostępu do treści osobom niepełnosprawnym, korzystającym z różnych typów przeglądarek i urządzeń dostępowych do Internetu.

Klawisze dostępu

Przeglądarki internetowe w większości umożliwiają szybkie przechodzenie do odnośników za pomocą skrótów klawiszowych.

Serwis Exploder.pl ma zdefiniowane następujące skróty klawiszowe:

  • Klawisz 1 - Strona główna
  • Klawisz 3 - Artykuły
  • Klawisz 4 - Szukanie
  • Klawisz 8 - Polityka prywatności
  • Klawisz 9 - Kontakt
  • Klawisz 0 - Oświadczenie o dostępności

Wywoływanie skrótów w systemach Windows i Linux następuje poprzez naciśnięcie klawisza ALT + klawisz dostępu. W niektórych przeglądarkach (np. w Mozilli) wystarczy nacisnąć daną kombinację klawiszy. W Internet Explorerze należy po wybraniu skrótu, potwierdzić wybór klawiszem ENTER. W przeglądarce Opera aktywacja skrótu następuje przez naciśnięcie Shift + Esc i klawisza dostępu.

Zgodność ze standardami

Serwis spełnia wytyczne W3C Web Content Accessibility Guidelines (WCAG). Choć nie jest to serwis administracji publicznej jest zgodny z wytycznymi i zaleceniami Unii Europejskiej zawartymi w planie eEurope 2002. Serwis Exploder.pl jest zgodny ze specyfikacją XHTML 1.0 Transitional.

Serwis Exploder.pl uzyskuje akceptację serwisu Cynthia na poziomach:

  • WCAG 1.0 Priority 1 (WAI: A)
  • WCAG 1.0 Priority 2 (WAI: AA)
  • WCAG 1.0 Priority 3 (WAI: AAA)
  • Section 508

Wygląd

Wygląd serwisu w pełni określają style CSS wraz z semantyczną strukturą kodu strony. Oznacza to, że po wyłączeniu stylów serwis jest w dalszym ciągu dostępny i zrozumiały.

Wszystkie obrazki i grafiki prezentacyjne zawierają atrybuty alt z opisem. Obrazki czysto dekoracyjne zawierają pusty atrybut alt.

Tekst

Rozmiary tekstu i elementy z nim powiązane ustawione za pomocą jednostek relatywnych - em oraz %. Umożliwia to swobodne skalowanie tekstu na wszystkich nowoczesnych przeglądarkach (także na IE6).

Odnośniki

Linki zawierają atrybut title opisujący dany odnośnik bardziej szczegółowo. W przypadku gdy tekst linku sam w sobie dokładnie opisuje dokument docelowy, atrybut ten może zostać pominięty.

Przystosowanie dla urządzeń mobilnych

Strony serwisu Exploder.pl z łatwością można przeglądać za pomocą urządzeń mobilnych np. PDA, Pocket PC, Komórki.

Artykuły: e-biznes e-marketing usability i dostępność standardy e-booki